Usuwanie włókniaków i innych zmian skórnych
Czym są włókniaki i dlaczego powstają?
Włókniaki są to widoczne i nieestetyczne zmiany skórne w postaci niewielkich brodawek powstające wskutek nadmiernego namnażania się fibroblastów, czyli komórek tkanki łącznej.
Mogą one mieć podłoże genetyczne, wirusowe lub powstawać poprzez drażnienie i pocieranie skóry. Ponadto pojawiają się wskutek schorzeń, takich jak cukrzyca, zaburzenia gospodarki hormonalnej, otyłość, miejscowe uszkodzenia tkanek lub schorzenia związane z zaburzeniami układu odpornościowego. Występują również często u osób w podeszłym wieku. Przeważnie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, nie są złośliwe i nie powodują przerzutów, aczkolwiek są nieestetyczne oraz mogą powodować nieprzyjemne podrażnienia w wyniku otarć.
Na czym polega zabieg usuwania włókniaków i innych zmian skórnych?
Podczas zabiegu wykorzystywany jest prąd elektryczny zmienny o wysokiej częstotliwości. Przy pomocy specjalnej elektrody emitującej prąd doprowadza się do koagulacji „martwicy” zmiany. Martwy włókniak po zabiegu przybiera postać strupka i następnie samoistnie odpada. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od ilości i wielkości włókniaków poddawanych zabiegowi, jednak czas trwania jednego zabiegu nie powinien przekraczać 30 minut.
Przeciwwskazania:
- Metalowe implanty w miejscu zabiegowym
- Stosowanie leków/maści światłouczulających (niektóre antybiotyki, retinoidy, tetracykniny)
- Złote nici/nici PDO
- Ciąża lub karmienie piersią
- Rozrusznik serca
- Zaburzenia krążenia i krzepnięcia (stosowanie leków p/zakrzepowych)
- Zakrzepowe zapalenie żył
- Niewyregulowana cukrzyca
- Nadciśnienie
- Epilepsja
- Żółtaczka
- Opryszczka
- Łuszczyca, bliznowacenie lub inne choroby skórne/alergie
- Świeża opalenizna
- Złuszczanie naskórka (peelingi, kwasy itd.) (czas przerwy 1-2 tygodnie)
- Stosowanie kremów z retinolem (odstawić na 1 miesiąc przed zabiegiem)
- Wirus HIV/HPV
- Stany nowotworowe
Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, może pojawić się obrzęk lub zasinienie. W niektórych przypadkach może być odczuwalny niewielki dyskomfort okolicy zabiegowej. Zazwyczaj w ciągu 24h w miejscu koagulowanego włókniaka powstaje strupek, którego nie wolno zdrapywać, gdyż mogą pozostać w tym miejscu blizny lub przebarwienia. To jak długo będzie goić się skóra po usuwaniu zmian skórnych zależy od następujących czynników:
-
wielkości zmiany
-
lokalizacji zmiany
-
charakteru usuwanej zmiany
-
wieku i zdrowotności organizmu
-
indywidualnych predyspozycji i możliwości organizmu do regeneracji
Zazwyczaj jest to okres 4-6 tygodni, czasami zdarza się szybciej, ale jest to kwestia wysoce indywidualna, ponieważ każda skóra reaguje inaczej.
Blizna po usunięciu może być dla każdej osoby różna. Niektóre blizny mogą być bardziej widoczne, inne ledwo zauważalne. Przebudowa tkanki łącznej i gojenie rany to procesy, które w dużej mierze zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Ważne jest zachowanie spokoju i cierpliwości, dając skórze czas potrzebny jej na pełną regenerację.
Przed zabiegiem zachęcamy do konsultacji z dermatologiem.
Szczegółowe zalecenia otrzymywane są po wykonanym zabiegu.
Cennik zabiegu:
Usuwanie zmian skórnych |
Cena w zł |
Jedna zmiana skórna |
mała - 70, duża - 100 |
5 zmian skórnych | 300 |
10 zmian skórnych | 500 |
30 minut usuwania zmian skórnych | 500 |